cytrusik.pl

Strona o lifestylu, zdrowiu i finansach

Lifestyle

Wędkowanie – jakie akcesoria warto mieć?

Wiadomo – nie ma wędkowania bez odpowiedniej wędki, ale to nie wszystko. Bez względu na to, czy jesteś zaprawiony w łowach, czy dopiero planujesz rozpocząć przygodę z wędkowaniem, zobacz, w jakie gadżety dobrze jest się wyposażyć.

Akcesoria dla wędkarzy

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować w  akcesoria wędkarskie – odpowiadamy – jak najbardziej! Wśród nich wyróżnić można bowiem takie elementy, bez których wędkowanie jest prawie niemożliwe. Podstawowym przedmiotem jest oczywiście wędka, którą wybiera się, dopasowując jej masę do własnych preferencji, rodzaju ryb, czy wielkości łowiska. Spore znaczenie mają jej długość oraz ciężar wyrzutu, które wpływają na jej zasięg. Sama wędka to jednak nie wszystko – powinna być uzupełniona o dostosowane do niej akcesoria wędkarskie. Mowa tu przede wszystkim o takich przedmiotach, jak kołowrotek, którego zadaniem jest przyciągnięcie złowionej ryby i zabezpieczenie linki przed zerwaniem. Aby zestaw wędkarski był kompletny, nie można pominąć takich przedmiotów jak haczyki, spławiki, siatki, czy żyłki, które są jej nieodłączną częścią wędkarstwa.

Ciężko mówić też o udanych połowach bez odpowiednich przynęt i zanęt – to one sprawiają, że dany gatunek zainteresuje się wędką. Powinny być one dostosowane do danego akwenu oraz obecnych w nim ryb. Wśród nich wyróżnić można przynęty sztuczne, dedykowane odmianom drapieżnym. Charakteryzują się one wyrazistym kolorem lub błyszczącą powłoką, do złudzenia przypominają żywe, poruszające się robaki. Innym rodzajem są przynęty naturalne takie jak larwy, czy robaki, ale łowić można także na  ziarna kukurydzy lub pszenicy.

Inne rzeczy, które warto mieć podczas połowów

Oprócz podstawowego ekwipunku, należy również pomyśleć o własnej wygodzie. Najważniejsze jest wygodne krzesełko, które można łatwo składać i przenosić – powinno więc być lekkie, ale też stabilne. Aby wędkowanie było przyjemne, konieczne jest więc wyposażenie się w odpowiednią odzież. Oprócz wygodnej kamizelki ze sporą ilością kieszeni dobrze jest pomyśleć o wysokich butach (lub spodnio-butach), które nie przemakają i można w nich swobodnie wejść do wody. Z uwagi na specyfikę tego hobby dobrze jest pomyśleć o ochronie głowy przy pomocy czapki lub kapelusza – zarówno przed słońcem, jak i np. kleszczami. Jeśli planujemy dłuższy wypad, przydatny będzie także namiot. Warto wybrać taki, który łatwo się rozkłada, dając schronienie przed ewentualnymi opadami. Wędkarstwo może być fascynującą przygodą, jeśli tylko zabierzemy ze sobą właściwe akcesoria wędkarskie, które uprzyjemnią całą wyprawę.