cytrusik.pl

Strona o lifestylu, zdrowiu i finansach

Praca Rozwój Osobisty

Czy warto iść na studia po maturze?

Kończąc liceum bądź technikum, otwierają się przed nami dwie nowe ścieżki. Możemy od razu wejść na rynek pracy, albo możemy kontynuować naukę i chodzenie na zajęcia wybierając studia.

Często powtarzamy utarty przez naszych rodziców schemat. Po skończonej szkole i zdanej maturze idziemy na studia.
Nierzadko zdarza się tak, że wiele osób po studiach pracuje w nie swoim zawodzie. Bardzo mało jest młodych osób, które już w wieku osiemnastu, bądź dwudziestu lat wiedzą dokładnie co chcą w życiu robić.
Zdecydowana większość nie ma zielonego pojęcia gdzie ma iść, i to jest zupełnie normalne.

Studia od razu po maturze?

Pamiętajmy, że żyjemy w systemie pruskim. Powstał on po to, aby jak największa grupa ludzi w danym społeczeństwie była przeciętnie wykształcona. Dzięki temu państwo zyskuje nowych pracowników na stanowiska, które wymagają ukończenia uczelni wyższej.

Niestety prawda jest taka, że idąc do pracy po studiach, 80% wiedzy jaką zdobyliśmy w czasie ich trwania, okazuje się tak naprawdę zbędna. Oczywiście wszystko zależy od tego z jakiej perspektywy na to patrzymy. Istnieje mniejszość zawodów, do których wykonywania wiedza zdobyta podczas studiów jest konieczna.

Najważniejsze przy wyborze studiów jest dokładne przemyślenie tego, w jakim miejscu i w jakim zawodzie chcemy pracować.
Zastanówmy się czy rzeczywiście warto iść na pierwszy lepszy kierunek, który nie będzie nam dawał absolutnie żadnej satysfakcji, co na dodatek będzie skutkowało pracą w branży, której nie lubimy.

Wolność wyboru

Jeżeli sami nie chcemy, bądź jeszcze nie wiemy na jakie studia chcemy iść, to po prostu tego nie róbmy.
Nie słuchajmy opinii innych, szczególnie upartych rodziców, nie idźmy na studia na siłę.
Gdy czujemy, że studia nie są nam potrzebne do podjęcia pracy o jakiej marzymy, nie marnujmy naszego czasu na robienie czegoś, co jest nam w danej chwili kompletnie nieprzydatne.
Jeżeli zaś studia odgrywają kluczową rolę w pełnieniu stanowiska pracy jakie chcemy w przyszłości mieć, podejmijmy się dalszej nauki w wymarzonym przez nas zawodzie.

Nie ma konkretnej reguły, że aby odnieść sukces w pracy to trzeba mieć skończone studia. Bez ukończenia uczelni wyższej możemy równie dobrze awansować, założyć własną działalność, a także pracować w korporacji na dobrze płatnym stanowisku. Jeżeli mamy spore doświadczenie, oraz parę ukończonych kursów czy specjalizacji, nie musimy się martwić o znalezienie dobrej pracy. W dzisiejszych czasach to nie dyplom ukończenia studiów ma znaczący wpływ na dostanie konkretnej pracy, tylko to ile i co zawiera nasze CV.