cytrusik.pl

Strona o lifestylu, zdrowiu i finansach

Indywidualne ubezpieczenia na życie
Lifestyle

Indywidualne ubezpieczenia na życie – dlaczego warto na nie postawić, nawet jeśli masz polisę z pracy?

Ubezpieczenia na życie mogą się przydać w wielu różnych momentach i zdecydowanie warto pomyśleć o polisie dla siebie. Niektórzy uważają, że w pełni wystarczy im ochrona zapewniana przez zakład pracy i oferowane przez niego grupowe ubezpieczenie. Czy mają rację? Naszym zdaniem niekoniecznie – jeśli chcesz poznać powody, dla których indywidualne ubezpieczenia na życie są warte Twojego zainteresowania, nawet jeśli masz ubezpieczenie grupowe, zapraszamy do czytania!

Ubezpieczenia na życie – kilka informacji ogólnych

Ubezpieczenia na życie to polisy, którą większość osób kojarzy z zabezpieczeniem na wypadek zgonu ubezpieczonego. Jest to oczywiście dobry trop, gdyż podstawową funkcją tego produktu jest ochrona Twoich bliskich i rodziny pod kątem finansowym w momencie, kiedy Cię zabraknie lub stanie Ci się coś na tyle poważnego, że będziesz musiał zrezygnować z pracy zawodowej. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenia na życie mogą mieć znacznie szerszy wachlarz ochrony (chociażby odszkodowanie za zgon rodzica) i warto mieć to na uwadze, kiedy wybierasz dla siebie jedną z opcji.

Ubezpieczenia grupowe i indywidualne – podobieństwa i różnice

Grupowe ubezpieczenia na życie najczęściej będziesz mógł spotkać w pracy lub szkole. Stosuje się je wówczas, kiedy jedną polisą ma zostać objęta większa grupa osób o podobnym ryzyku (uczniowie danej klasy, czy pracownicy konkretnego zakładu), dzięki czemu koszt składki za ten produkt nie będzie zbyt wygórowany. 

Na przeciwnym biegunie znajdują się indywidualne ubezpieczenia na życie – w ich przypadku podpisujesz z ubezpieczycielem osobistą umowę, w której możesz zawrzeć najbardziej odpowiedni dla siebie pakiet ochronny. Wadą tego rozwiązania jest nieco wyższa cena każdej składki, ale dzięki temu możesz dostosować polisę do swoich wymagań i potrzeb.

Która z tych opcji jest lepsza? Trudno wydać tutaj jednoznaczny osąd, jednak naszym zdaniem wcale nie trzeba wybierać – oba te produkty można bez problemu połączyć i cieszyć się opcjami, jakie daje podwójna polisa. Dlaczego warto byś o tym pomyślał?

Dwa ubezpieczenia na życie? To się opłaca!

Polisa zapewniana Ci przez pracodawcę ma wiele zalet. Można do nich zaliczyć chociażby relatywnie niskie składki oraz pewną automatyzację – nie musisz pamiętać o comiesięcznym przelewie na poczet ubezpieczenia na życie, gdyż zostanie ona po prostu odliczona z Twojej wypłaty. Z drugiej jednak strony, nie będziesz mógł liczyć na żadne kompromisy – suma odszkodowania czy zakres ubezpieczenia jest ustalany odgórnie, więc taka polisa może do końca nie odpowiadać Twoim potrzebom.

W takiej sytuacji niezastąpione może się okazać indywidualne ubezpieczenie. Będziesz mógł dobrać dokładnie taki jego zakres, jaki będzie Ci potrzebny. Ustalisz również sumę ewentualnych świadczeń. Pamiętaj również o tym, że tego typu polisy mogą nieść za sobą także inne ciekawe dla Ciebie opcje, jak przykładowo możliwość oszczędzania na emeryturę. Możesz wykorzystać te cechy indywidualnych oraz grupowych polis w taki sposób, że Ty i Twoja rodzina będziecie mogli spać spokojnie o Waszą finansową przyszłość, niezależnie od tego co stanie się w przyszłości.