Kiedy można prowadzić samochód po spożyciu alkoholu?
Data publikacji 8 lipca 2023
Po zakrapianym wieczorze niewiele osób zastanawia się, kiedy znowu będzie można prowadzić samochód. Większe wątpliwości budzi jednak spożycie kieliszka wina czy małego piwa- tutaj bowiem wielu kierowców już po krótkim czasie chciałoby udać się w podróż. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, kiedy stężenie alkoholu we krwi pozwoli na prowadzenie pojazdu- w tym celu warto wyposażyć się w alkomat.
Prowadzenie samochodu po alkoholu- tak czy nie?
W Polsce przepisy jasno precyzują, kiedy jazda po alkoholu jest możliwa- za kierownicę mogą wsiąść wyłącznie osoby, u których stężenie alkoholu we krwi wynosi maksymalnie 0,2 promila. Nawet w takich przypadkach należy samodzielnie określić, czy jesteśmy w stanie poruszać się po drodze, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych. Ustawodawca nie określa, po jakim czasie od spożycia alkoholu możemy prowadzić pojazdy mechaniczne. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji organizmu do metabolizowania go. Szacuje się, że zmetabolizowanie 2 promili zajmuje około 10 godzin, jednak dane te są wyłącznie przybliżone. Chcąc sprawdzić, kiedy tak naprawdę będziemy mogli bezpiecznie podjąć się jazdy samochodem, warto skorzystać z alkomatu.
Dlaczego warto zaufać alkomatom?
Alkomaty to jedyne urządzenia, które w krótkim czasie pozwalają ocenić stan trzeźwości. Alternatywnym rozwiązaniem jest wyłącznie przeprowadzenie badania krwi, lecz na jego wyniki trzeba poczekać nieco dłużej. Tymczasem badanie alkomatem przeprowadzimy nawet w domowych warunkach, dosłownie w kilka sekund. Otrzymane wyniki są bardzo dokładne, o ile oczywiście urządzenie jest okresowo kalibrowane. Korzystanie z alkomatu pozwala:
-
zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego,
-
mieć pewność, że prowadzimy auto w stanie trzeźwości,
-
uchronić się przed poważnymi konsekwencjami jazdy po alkoholu.
Kiedy warto zdecydować się na zakup alkomatu?
Zakup alkomatu stanowi doskonałe rozwiązanie dla zawodowych kierowców, a także dla osób, które choć raz zastanawiały się, czy po spożyciu alkoholu mogą prowadzić samochód. Jest to urządzenie, z którego można skorzystać na każdym komisariacie policji, jednak równie dobrze badanie możemy przeprowadzić w domowym zaciszu. Pamiętajmy, że choć producenci napojów alkoholowych starają się określać, po jakim czasie od spożycia można prowadzić pojazdy mechaniczne, to dane wciąż mają charakter wyłącznie statystyczny. Nie można posiłkować się nimi, podejmując decyzję o jeździe samochodem, jednocześnie narażając się na odpowiedzialność karną.
Materiał zewnętrzny