cytrusik.pl

Strona o lifestylu, zdrowiu i finansach

Finanse Rozwój Osobisty

Jakie znaczenie dla gospodarki mają kryptowaluty?

Bitcoin i pozostałe kryptowaluty to forma pieniędzy. Inicjatywa po raz pierwszy została zaproponowana przez internet, a ich początki sięgają już ponad 10 lat wstecz.
To forma pieniędzy funkcjonująca jedynie w wersji cyfrowej, pieniądz może być wysyłany i odbierany na tej samej zasadzie co email.

W roku 2017 bitcoin osiągnął apogeum. Jeden bitcoin był wart prawie 10 000 złotych. Bitcoin obecnie jest przykładem pieniądza fiducjarnego, którym posługuje się cały świat.

Aby korzystać z sieci kryptowalutowej w zasadzie potrzebny jest nam tylko zasięg telefoniczny.
Płacenie za zakupy w internecie za pomocą kryptowalut jest o wiele łatwiejsze, niż transakcje za pomocą karty kredytowej, lub przelewu. Tracimy tylko czas na uzupełnianie wszystkich potrzebnych do weryfikacji danych.
Wielu z nas obawia się także kradzieży danych osobowych.

Robiąc transakcję przy pomocy kryptowalut, jesteśmy mniej narażeni na kradzież danych i oszustwa. Pamiętajmy jednak, że nad wszystkimi transakcjami bankowymi ktoś zawsze czuwa. Sprawdza każdy przelew, i ingeruje gdy jest to potrzebne.
Natomiast na transakcjami kryptowalutowymi nikt nie sprawuje kontroli, jest to model nie scentralizowany. Nikt centralnie nie zarządza tą walutą i nikt jej nie kreuje. Państwo stara się uregulować użytkowanie kryptowalut, między innymi najbardziej popularnego bitcoina.
Jest to bardzo trudne, ponieważ bitcoin nie ma postaci fizycznej, jest to tylko rozproszony algorytm istniejący w świecie wirtualnym.

Bitcoin jest pieniądzem całkowicie prywatnym i obywatelskim. Nie ma żadnej instytucji zarządzającej tą kryptowalutą, a więc transakcje nie są w żaden sposób nadzorowane, przez co łatwiej o oszustwa i przekręty.

Ilość i podaż kryptowalut takich jak bitcoin jest z góry zaprogramowana, nie da się jej w żaden sposób pomnożyć, czy dodrukować. Przez co inflacja nie ma możliwości wystąpienia, ponieważ nikt nie będzie w stanie zwiększyć ich ilości.

Podstawą rozpoczęcia swojej przygody z kryptowalutami jest założenie wirtualnego portfela, który umożliwia nam wymianę tradycyjnej waluty na kryptowalutę. Daną walutą można także zabezpieczyć, wyciągając ją z portfela i zapisując na dysku, bądź innym urządzeniu.