Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle karma dla psa

Jak wspomóc zdrowie psiego seniora?

Data publikacji 19 stycznia 2021

Starsze psy, tak jak i starsi ludzie, wymagają nieco innego traktowania. Wraz z wiekiem zaczynają się trochę wolniej poruszać, więcej spać w ciągu dnia, mogą mieć problemy ze stawami bądź z sercem, a życie z nimi staje się mniej aktywne i duże spokojniejsze. Warto zadbać o to, by nasz ukochany czworonóg ciągle mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Codzienna porcja ruchu, wygodne legowisko, w którym psiak będzie mógł odpoczywać, a także odpowiednio dobrana karma dla starszego psa i wspomagające suplementy to coś, co pomoże nam spowolnić procesy starzenia się u naszego pupila. Na co więc zwracać szczególną uwagę przy opiece nad psimi staruszkami?

Żywienie – jaka karma dla psa seniora?

Specjalistyczna karma dla starszego psa różni się od standardowej karmy odpowiednimi dodatkami i witaminami, które pomogą uchronić psa przed najczęstszymi chorobami wieku podeszłego. Dodatek glukozaminy bądź czarciego pazura wspomoże stawy, tauryna zadba o serce, kwasy omega-3 pozwolą zachować zdrową i gęstą okrywę włosową, luteina spowolni proces osłabiania wzroku, a witamina E zadziała jako przeciwutleniacz. Jeśli nasz psiak już ma stwierdzone rozmaite schorzenia bądź pojawiają się u niego pierwsze objawy choroby, wtedy warto zasięgnąć porady weterynarza, który wskaże nam najlepszą markę bądź rodzaj pokarmu. Warto też zadbać o to, by karma dla starszego psa była bogata w białko, ale niskokaloryczna, gdyż starsze psy w związku z mniejszą dawką ruchu mają tendencję do przybierania na wadze, co jest niebezpieczne dla stawów i kręgosłupa. A jeśli już pojawiły się problemy z zębami, wtedy możemy zastosować karmę mokrą lub ewentualnie suchą karmę namoczoną w wodzie.

Ćwiczenia dla psa i zmiany w domu

Starsze psy też wymagają ruchu, mimo tego, że są mniej aktywne. Dłuższy spacer to najprostszy sposób do zachowania odpowiedniej masy mięśniowej, koordynacji ruchowej, a także sprawnego umysłu, gdyż węszenie, poznawanie nowych terenów czy lekkie zabawy z właścicielem to także ćwiczenia umysłowe, stymulują mózg i chronią przed demencją. Miejmy na uwadze, że przy wilgotnej, chłodnej pogodzie mogą o sobie dawać znać dawne urazy lub zwyrodnienia – nie zmuszajmy wtedy psa do ruchu, który może sprawiać mu ból. Warto zasięgnąć też porady psiego fizjoterapeuty, który wskaże nam, jakie ćwiczenia możemy wykonywać w domu. Jeśli w mieszkaniu mamy kafelki lub inne śliskie nawierzchnie, dobrym pomysłem jest też przykrycie ich dywanem, by zminimalizować ryzyko kontuzji, a legowisko wyłożyć dodatkową poduszką i kocami, gdyż psi seniorzy inaczej odczuwają też temperaturę.

Ile zarabia kurier DPD?

Redakcja cytrusik.pl

Nasi redaktorzy na cytrusik.pl to zespół ekspertów z pasją do dzielenia się wiedzą i inspiracją na tematy związane z lifestylem, zdrowiem, finansami i pracą. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?