Tajniki udanej konwersacji
Data publikacji 20 grudnia 2019Nikt nigdy nie uczył nas jak rozmawiać. Gdyby tak było nie mielibyśmy tak wielu problemów z utrzymaniem tematu, czy nawiązywaniem relacji.
Od zawsze na spotkaniach rodzinnych osoby będące już w pewnym wieku sięgały po tematy dyskusyjne, takie jak leki, choroby, czy też nawet licytacje kogo co bardziej boli.
Jak dobrze rozmawiać?
Często gdy rozmawiamy pozostajemy na powierzchni, nie zagłębiamy żadnego z wątków. Kryjemy nasze prawdziwe myśli i opinie przed całym zgromadzeniem.
Przypomnijmy sobie, kiedy ostatnio wypowiadaliśmy się na temat danej sytuacji, i co szczerze o niej myślimy.
Kluczem do udanej konwersacji jest szukanie skrzyżowań w dyskusji, czyli punktów w których myśli nasze i naszego rozmówcy mogą się krzyżować
Zasady dobrej konwersacji
Jedną z bardzo ważnych zasad, jest nie narzucanie własnej opinii.
Jeśli chcemy podzielić się naszą opinią dotyczącą jakiegoś wydarzenia, nie wymuszajmy czyjejś opinii na temat danego faktu, zamiast tego dajmy się też wypowiedzieć innym.
Pamiętajmy też o słuchaniu wątków w konwersacjach. Zastanówmy się co leży u podstaw tego o czym mówi nasz rozmówca.
Możemy dociec do jego motywów, by nie tylko lepiej je poznać ale też otworzyć sobie ścieżkę do lepszej konwersacji.
Najważniejszym tajnikiem udanej rozmowy jest zadawanie pytań. Pytajmy naszego rozmówcę, co sądzi na dany temat, i jaka jest jego opinia. Dajmy rozmówcom coś do czego mogą się odnieść
Pytajmy także o rzeczy, które faktycznie mają znaczenie. Nie zadawajmy pytań dotyczących rzeczy, skupmy się na emocjach.
Takie ciekawe pytania, które nie podlegają suchej opinii faktów, mogą znacznie umilić czas nam i naszemu rozmówcy.
Jest jeszcze jedna ważna cecha udanej konwersacji, o której wielu z nas zapomina. Okazujmy czułość i troskę, będącą przy tym szczerzy. Realnie przejmujmy się tym o czym mówi dana osoba. To właśnie owa delikatność i troska budują międzyludzkie relacje.
Jednak najbardziej istotne jest to abyśmy prowadząc taką rozmowę pozostali sobą.