cytrusik.pl

Strona o lifestylu, zdrowiu i finansach

Lifestyle Zdrowie

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Jeśli istnieje ryzyko, że coś się może zdarzyć złego z nami, bądź z naszym majątkiem, wówczas możemy, a nawet powinniśmy się ubezpieczyć. Czyli podzielić się tym ryzykiem z innymi.

Co nam daje ubezpieczenie?

Dzięki ubezpieczeniowym składkom, na przykład dotyczących własnego domu, lub mieszkania, od razu czujemy się bezpieczniej.
Zasada ubezpieczeń jest prosta, jeśli istnieje ryzyko, można spróbować je zmniejszyć dzieląc się nim z innymi ubezpieczonymi. Wszyscy wówczas płacą składki i mają nadzieję, że nie spotka ich żadna przykra niespodzianka.
Lecz jeżeli już tak się zdarzy, wówczas od strony finansowej wszyscy ubezpieczeni mogą być spokojniejsi.

Gdzie się ubezpieczyć?

Istnieją wyspecjalizowane i profesjonalne firmy ubezpieczeniowe. Gromadzą one składki, dbają o nie i umieją je pomnażać, a kiedy przyjdzie potrzeba to wypłacają odszkodowania.

Współcześnie można ubezpieczyć praktycznie wszystko, między innymi psa, nogi modelki, własne zdrowie, a nawet życie.

Generalnie ubezpieczenia dzielimy na dwa rodzaje.
Majątkowe, czyli na przykład ubezpieczenie domu, firmy czy samochodu, czyli wszystkiego co ma określoną wartość pieniężną.
Jest także ubezpieczenie osobowe, czyli od skutków nieszczęśliwych wypadków, od utraty pracy. To ubezpieczenie dotyczy rzeczy mniej wymiernych.

Ubezpieczenia są w głównej mierze dobrowolne. Każdy z nas ubezpiecza się tak, jak nakazuje mu potrzeba chwili, czy plany na przyszłość.

Są jednakże ubezpieczenia obowiązkowe, nakazane przez prawo. W większości krajów obowiązkowe jest ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej. W Polsce również jest ono obowiązkowe. Jak powszechnie wiadomo na świecie jest coraz więcej pojazdów, a wypadki na drogach zdarzają się codziennie. Dzięki temu ubezpieczeniu, osoba która spowoduje wypadek samochodowy, nie musi wypłacić odszkodowania ofierze wypadku z własnej kwoty. Całość pokrywa firma ubezpieczeniowa, u której winowajca regularnie płacił składki.