cytrusik.pl

Strona o lifestylu, zdrowiu i finansach

ogrzewanie klimatyzacją
Lifestyle

Czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że za klimatyzatory predysponowane do grzania powszechnie uważa się wszystkie modele, które mogą bez żadnego problemu działać przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej nawet -15ºC. Oznacza to tym samym, że możliwe będzie korzystanie z funkcji grzana nawet w przypadku najbardziej ekstremalnych temperatur. Nie wszyscy jednak wiedzą czy ogrzewanie klimatyzacją jest dobrym rozwiązaniem.

Skąd bierze się ciepło z klimatyzatora?

W najprostszym możliwym ujęciu klimatyzatory składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są ze sobą odpowiednio połączone rurociągiem chłodniczym. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w pierwotnym trybie pracy omawianego klimatyzatora, czyli chłodzeniu jednostka wewnętrzna będzie źródłem chłodu, z kolei zewnętrzna źródłem ciepła.

Warto zatem wiedzieć, że ciepło w jednostce wewnętrznej można uzyskać w bardzo prosty sposób przez odwrócenie wspomnianego wcześniej układu. Dzięki temu jednostką chłodzącą będzie jednostka zewnętrzna. Godny uwagi jest fakt, że zmiana trybu pracy jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać. Można tego dokonać za pomocą jednego przycisku na pilocie.

Jakie są zalety i wady ogrzewania klimatyzacją?

Należy mieć świadomość, ze klimatyzatory z funkcją grzania to w zdecydowanej większości przypadków urządzenia typu multisplit oraz split. Składają się bowiem z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Godny uwagi jest fakt, że dostępne na rynku klimatyzatory drugiego stopnia są w stanie bez żadnego problemu ogrzać nawet kilka pomieszczeń.

Ponadto do zalet omawianego urządzenia należy zaliczyć możliwość zarówno chłodzenia, jak i ocieplania wybranych przez siebie pomieszczeń. Jak wiadomo dwóch opcji nie będzie w stanie w żaden sposób zagwarantować kominek czy tradycyjne ogrzewania. Nie można oczywiście zapomnieć, że klimatyzator jest wyposażony w filtr. W ten sposób wydmuchuje tylko pozbawione zanieczyszczeń powietrze.

Instalatorzy przeważnie rekomendują klimatyzację od chłodzenia podczas lata i dogrzewania łagodną zimą i późniejszą jesienią określonych pomieszczeń. Można zaobserwować zmiany klimatu. Zima nie przypomina już w żaden sposób tej sprzed kilkunastu lat.

Ile może kosztować ogrzewanie klimatyzacją?

Należy mieć świadomość, że ceny klimatyzatorów z funkcją grzania zaczynają się obecnie od 2500 złotych. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób można obliczyć zużycie prądu przez określone urządzenia. Jest to jednak zdecydowanie prostsze zadanie niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem pomnożyć moc urządzenia przez czas jego pracy. Jeżeli dany klimatyzator będzie posiadał moc 3,6 kW oznacza to tym samym, że w ciągu sześciu godzin zużyje 21,6 kW energii.

Następnie można przyjąć, że 1 kWh kosztuje 55 groszy, otrzymuje się zatem wynik 11,88 złotych. Ponadto podejmując decyzję o wyborze klimatyzatora rekomendowane jest postawienie na produkt, który będzie miał wysoką klasę energetyczną (A). W ten sposób produkt będzie mniej energochłonny, z kolei użytkownik będzie płacił niższe rachunki za prąd. Więcej informacji na https://klimatyzuj.pl/.