Coraz więcej seniorów, coraz mniej geriatrów
Data publikacji 3 listopada 2019Tempo w jakim na przestrzeni minionych dekad rozwija się ludzka cywilizacja zaowocowało m. in. skokowym zwiększeniem oczekiwanej długości życia. I chociaż sam fakt tego, że nasza ziemska wędrówka cały czas się wydłuża musi cieszyć, to jednak niesie ze sobą również wiele wyzwań, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie skutecznie poradzić oraz perspektywę pojawienia się w nieodległej przyszłości zupełnie nowych, na które nie bierzemy nawet „poprawki”. Jednym z palących wyzwań niedalekiej przyszłości będzie zapewnienie osobom w wieku 60+ właściwej opieki medycznej. A to, szczególnie w Polsce, może być niezwykle trudne, ponieważ geriatrów pracujących w kraju można policzyć na przysłowiowych palcach jednej ręki.
Jak wygląda sytuacja seniorów?
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wśród seniorów, których z roku na rok przybywa. Tymczasem zapewnienie właściwego poziomu leczenia osobom w podeszłym wieku jest znacznie bardziej złożonym problemem, niż mogłoby się wydawać. Starzenie związane jest z występowaniem wielu schorzeń rzadko spotykanych wśród młodszych pacjentów, takich jak m. in. niedosłyszenie, problemy ze wzrokiem, czy otępienie, które komplikują komunikację z pacjentem, a tym samym właściwe leczenie innych, poważniejszych chorób.
Czy brakuje opieki dla seniorów?
Geriatrzy ponadto są przygotowani do bardziej kompleksowej opieki z uwzględnieniem schorzeń typowych dla podeszłego wieku, występujących często równocześnie (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia itp.). Są oni również przygotowani do kontaktów z seniorami od strony psychologicznej, ponieważ ich postrzeganie świata często jest bardzo odmienne od tego w jaki sposób widzą go młodsze osoby.