Co musisz wiedzieć o bezpiecznym pożyczaniu przez Internet.
Data publikacji 19 marca 2021Popularne jest korzystanie z pożyczek pozabankowych. Są one dostępne online, co jest ich największą zaletą. Firmy pożyczkowe kuszą też różnymi ofertami na pożyczki bez zaświadczeń, wypłacane w 15 minut czy też długoterminowe do spłaty w wygodnych ratach. Należy jednak pamiętać, że wciąż jest to zobowiązanie finansowe, które choć na chwilę uratuje nasz domowy budżet, to i tak trzeba spłacić. Jak rozpoznać dobrą ofertę?
Jak działają pożyczki przez Internet?
Przede wszystkim umowa pożyczki, czy to zawierana w tradycyjny sposób, czy przez Internet oparta jest o obowiązujące ustawy. Zapisy o udzielaniu pożyczek, jak i wskazania co do umów i kosztów znajdziemy w Ustawie Kodeks Cywilny, Ustawie o kredytach konsumenckich i tzw. Ustawie antylichwiarskiej. Sama umowa, to po prostu umowa cywilno-prawna, która wymienia obowiązki obu stron, które ją zawierają. Dlatego sama forma udzielenia pożyczki nie ma znaczenia. Także zobowiązania online będą podlegać po wspomniane wyżej regulacje prawne.
Dużą popularnością cieszy się pożyczka przez Internet na konto. Jest to rozwiązanie pozwalające otrzymać szybko pożyczone pieniądze. We wniosku składanym online trzeba podać numer konta, na jaki mają być wypłacone środki. A jeśli wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, pojawią się one na koncie nawet w kwadrans. Choć zwykle wystarczy poczekać do kolejnej sesji księgowania w banku, aby cieszyć się pożyczką.
Wśród takich pożyczek można wyróżnić dwa popularne rodzaje. Pierwszy to chwilówki przez Internet, czyli pożyczki o niskiej kwocie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Takie zobowiązanie jest często wybierane, gdy brakuje nam środków „do wypłaty”. Jednak termin spłaty jest dość krótki i mamy na to maksymalnie kilkadziesiąt dni, a do tego pożyczoną kwotę trzeba oddać w całości. Jeśli szukamy rozwiązania, gdzie pożyczymy więcej lub oddamy w ratach, warto wybrać długoterminową pożyczkę ratalną. Pożyczka na raty umożliwia uzyskanie większej kwoty zobowiązania, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Spłata jest rozłożona na możliwe do spłaty comiesięczne raty.
Czy pożyczanie online jest bezpieczne?
Tak, ponieważ firmy pożyczkowe działają jak każde inne przedsiębiorstwo i muszą stosować się do regulacji prawnych dotyczących ich działalności. Z drugiej strony muszą też chronić dane osobowe w związku z Ustawą o ochronie danych osobowych, powszechnie nazywaną RODO. Jednak składając wniosek online warto zwrócić uwagę czy połączenie jest szyfrowane. Gdy w adresie strony pojawia się symbol kłódki lub zaczyna się on od „https” oznacza to, że dane są chronione i można przejść do uzupełniania wniosku.
Szybki kredyt online jest bardzo dobrym produktem do usykania szybkiego dofinansowania. Po znalezieniu oferty, jaka nas interesuje wystarczy na stronie pożyczkodawcy wypełnić wniosek. Wybieramy rodzaj pożyczki, kwotę i czas spłaty, a dalej podajemy dane osobowe. Potrzebne jest też podanie danych finansowych, najczęściej w ramach oświadczenia o dochodach. Na jego podstawie firma wylicza zdolność kredytową. We wniosku należy też udzielić zgody na sprawdzenie klienta w bazach dłużników np. BIK, KRD czy BIG S.A. Firmy pożyczkowe są zobligowane do weryfikacji swoich klientów w bazach, ale mogą one współpracować z różnymi jednostkami. Na zakończenie należy zweryfikować swoje dane osobowe przez dokonanie przelewu weryfikacyjnego.
Wygodna pożyczka naszych czasów
Jeszcze kilka lat temu pożyczka pozabankowa była kojarzona z koniecznością podjęcia przedstawiciela w domu. A dzisiaj wszystkie formalności załatwimy przez Internet. Warto jednak zawsze zachować ostrożność. Najlepiej jest wybrać firmę pożyczkową, która jest znana na rynku i ma już opinie wystawione przez klientów korzystających z jej produktów. Choć same pożyczki można dostać łatwo, dobrze jest pamiętać, że spłata taka być nie musi. Wystarczy opóźnienie w spłacie, aby otrzymać wpis w bazie dłużników. Mając wiele pożyczek i kredytów lub co gorsza spłacając jedną pożyczkę kolejną, można łatwo wpaść w spiralę długów, z której jedynym wyjściem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Warto brać pożyczki, które podreperują nasz budżet, gdy tego potrzebujemy. Jeśli rozsądnie podejdziemy do pożyczania i spłaty, bez trudu zamkniemy zobowiązanie na czas.