Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Perspektywy rozwoju rynku magazynowego w Polsce

Data publikacji 25 sierpnia 2020

Obszar Polski od kilku lat jest bardzo atrakcyjny dla deweloperów budujących magazyny dla konkretnych zleceniodawców lub na wynajmem. Co roku przybywa ok. 2 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Co na to wpływa?

Atuty polskiego rynku magazynowego

O atrakcyjności Polski jako rynku magazynowego najlepiej świadczy fakt, że swoje magazyny przeniosły tutaj tak duże firmy zagraniczne jak Amazon, Zalando czy Leroy Merlin.

Decydujące znaczenie ma położenie Polski w centrum Europy. Przez teren naszego kraju przebiegają szlaki transportowe z południa na północ oraz z zachodu na wschód. Niewątpliwie do rozwoju rynku magazynowego przyczyniło się przyspieszenie budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu, co dla logistyki ma ogromne znaczenie.

Kolejne czynniki mające wpływ na szybki przyrost powierzchni magazynowych to niskie koszty pracy i łatwość pozyskania pracowników, zwłaszcza na terenach dotkniętych bezrobociem. To bardzo ważne, bo obsługa logistyczna magazynu wymaga zatrudnienia specjalistów z różnych branż.

Perspektywy rozwoju polskiego rynku magazynowego

Mimo, że powierzchnie magazynowe w Polsce wynoszą już ok. 15 mln m2, to popyt nie maleje i większość z nich jest już zarezerwowana przed ukończeniem budowy.

Największe centra logistyczne powstają poza obszarem dużych miast, ale w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych, gdzie łatwo jest połączyć transport drogowy, kolejowy, samolotowy lub morski. Najbardziej atrakcyjne jest Mazowsze, Pomorze, Górny Śląsk oraz okolice Krakowa.

Natomiast na obrzeżach miast powstają mniejsze centra magazynowe przeznaczone dla firm kurierskich i branży e-commerce.

To dwa bardzo dynamicznie rozwijające się obszary gospodarki i chyba jedyne, którym pandemia koronawirusa nie tylko nie zaszkodziła, ale nawet przyśpieszyła rozwój. Analitycy rynku magazynowego przewidują, że zachowania klientów z okresu lock down zostaną utrzymane i rynek e-commerce nadal będzie się rozwijał.

Kolejną szansą na rozwój rynku magazynowego jest planowane przez wiele firm (industrial.pl) przeniesienie części produkcji z rynku chińskiego do Europy. Dotyczy to przede wszystkim branży elektronicznej i odzieżowej. Ze względu na niższe koszty pracy i niskie koszty czynszu Polska nadal pozostanie atrakcyjnym obszarem dla deweloperów budujących nowoczesne magazyny.

Rynek magazynowy w Polsce jest największym tego typu rynkiem w tej części Europy i aspiruje do prześcignięcia Hiszpanii (pierwsze miejsce w Europie), która posiada magazyny o łącznej powierzchni 15,5 mln metrów kwadratowych.

Poduszka podróżna dla dzieci

Redakcja cytrusik.pl

Nasi redaktorzy na cytrusik.pl to zespół ekspertów z pasją do dzielenia się wiedzą i inspiracją na tematy związane z lifestylem, zdrowiem, finansami i pracą. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?