cytrusik.pl

Strona o lifestylu, zdrowiu i finansach

Finanse Lifestyle

Niedziela z handlem czy bez?

Już w 2019 roku możliwość robienia zakupów w niedzielę będzie jeszcze bardziej ograniczona.

Zdania na temat ograniczenia handlu w niedzielę, są podzielone i zależą przede wszystkim od punktu widzenia. Według pomysłodawców tego projektu, ograniczenie handlu w niedzielę ma służyć głównie rodzinom pracowników, którzy do tej pory pracowali w weekendy.

Z drugiej strony 1 Polaków uważa, że zakupy w niedzielę znacznie ułatwiają życie i sprawiają, że mamy więcej czasu dla bliskich.

Niedziele bez handlu w 2020

W 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę, z wyjątkiem siedmiu niedziel w roku.
Z zakazu będą jedynie wyłączone stacje paliw, kwiaciarnie, apteki, kioski, sklepy z pamiątkami, piekarnie, cukiernie, i placówki handlowe na dworcach kolejowych.
Ograniczenie handlu nie dotyczy także prywatnych przedsiębiorców, którzy w niedzielę sami staną za ladą.

Początkowo zakaz miał obejmować także strony internetowe, jednak wycofano się z tego pomysłu, i zakupy w internecie możemy robić przez cały tydzień.

Przeciwnicy handlu w niedzielę powołują się przede wszystkim na szacunki, według których rozwiązanie to odbije się negatywnie na gospodarce.
Statystycznie spadek zysku handlowego w tym roku wyniósł jakieś 10 mld złotych. Dochody do budżetu państwa uległy zmniejszeniu o 1, 8 mld złotych.

Z drugiej strony zwolennicy powołują się na doświadczenia krajów, gdzie po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, handel przesunął się na takie dni jak piątek, sobota i poniedziałek.

Zakaz handlu w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej najbardziej zaostrzone przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę obowiązują w Niemczech i Austrii. Część krajów w Unii, posiada regulacje odnośnie handlu w niedzielę.

Statystycznie przez cały rok 2019 znacznie wzrosła ilość osób robiących zakupy przez internet, szczególnie w dni takie jak niedziela.

Wyłączenie spod zakazu cukierni, lodziarni, czy piekarni może spowodować, że supermarkety, czy dyskonty posiadające swoje własne piekarnie będą mogły handlować w każdą niedzielę.