Cukrzyca typu drugiego
Data publikacji 20 grudnia 2019Jest chorobą dziedziczną, przewlekłą i dość powszechną. Cukrzyca typu drugiego przyjmuje jedną z dwóch postaci. Zaburzenia gospodarki związanej z glikemią mogą wynikać z insulinooporności powiązanej z otyłością. Drugą przyczyną cukrzycy są uwarunkowania genetyczne. Pojawienie się cukrzycy typu drugiego to proces. Przebiega powoli. Zaburzenia wydzielania trzustki nasilają się z czasem. Na tempo rozwoju choroby ma wpływ styl i jakość naszego życia. Otyłość wyczerpuje możliwości produkcyjne trzustki. Po kilku latach walki o utrzymanie odpowiedniej glikemii trzustka ulega wyczerpaniu. Komorki ß trzustki ulegają uszkodzeniu. W genetycznym upośledzeniu trzustki nie ma jednej uchwytnej przyczyny choroby. Faktem jest, że produkuje insulinę z opóźnieniem i w ilościach, które nie pokrywają zapotrzebowania organizmu.
Objawy cukrzycy typu II
Objawy są typowe. Pojawia się zwiększone, nie uzasadnione wysiłkiem, pragnienie. Pomimo sytych posiłków, pacjent chudnie bez uchwytnej przyczyny. Może pojawić się grzybica paznokci oraz zapalenia narządów moczowo-płciowych. Sygnałem, który możne sugerować cukrzycę mogą być zachorowania w najbliższej rodzinie.
Leczenie cukrzycy typu II
Leczenie opiera się na działaniu wielowymiarowym i wieloetapowym. Nie ma jednego leku, który leczy cukrzycę. Najważniejsza jest aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Stanowi doskonały fundament do poprawy komfortu życia i lepszego samopoczucia. Cukrzyca typu drugiego stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Jej szybka diagnoza i skuteczne leczenie dają szanse na długie i komfortowe życie. Nieleczona doprowadza do wielu powikłań i przyczynia się do szybszego zgonu.