Jak pomalować boazerię? Czy warto to robić?
Data publikacji 28 kwietnia 2020Boazeria to dla większości z nas melodia przeszłości, która może obniżać jakość wystroju wnętrza. Jednak nie oznacza to, że trzeba ją usuwać i przeprowadzać gruntowny remont. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się malowanie starej boazerii – nabiera ona wtedy nowej jakości i umożliwia nam uzyskanie niebanalnego efektu. Jak to zrobić?
Czy warto malować starą boazerię?
Stara boazeria nie tylko kojarzy się z zamierzchłymi czasami PRL-u, ale po wielu latach nie prezentuje się najlepiej. Przede wszystkim dlatego, że ma skłonność do żółknięcia. Mówiąc krótko – nie pasuje do współczesnych standardów aranżacyjnych. Jest jednak znakomitą podstawą do unowocześnienia wnętrza, np. gdy pomalujemy ją na biały kolor. Robiąc to dobrze możemy mieć pewność, że będzie wyglądać pięknie i nikt nie zauważy, że to materiał mający kilkadziesiąt lat!
Podstawą malowania boazerii jest wybór odpowiedniej farby. Zwykle najlepiej sprawdza się emalia akrylowa do powierzchni drewnianych, która zapewnia doskonałe krycie, bardzo szybko schnie i tworzy wytrzymałą, gładką powłokę. Szczególnie polecamy biały kolor, który odświeży wnętrze, zwiększy optycznie jego powierzchnię i pozwoli nam uzyskać efekt minimalizmu.
Malowanie boazerii – krok po kroku
Zanim przejdziemy do malowania boazerii, powinniśmy przygotować powierzchnię. Grunt to usunięcie starej powłoki lakieru, co jest możliwe dzięki szlifowaniu. Jeżeli jednak nie mamy czasu albo ochoty oczyszczać wielu metrów kwadratowych ściany, możemy użyć specjalnej farby kredowej do boazerii. Powinna ona skutecznie pokryć całą powierzchnię, bez konieczności jej żmudnego szlifowania i matowienia.
Krok 1 – Przygotowania
Zanim zaczniemy malowanie boazerii, niezbędne będzie jej dokładne wyczyszczenie (zwykle wystarczy ciepła woda z odrobiną detergentu) i oszlifowanie (chyba, że korzystamy z farby kredowej). Warto też na tym etapie usunąć wszelkie uszkodzenia – później będzie na to za późno. Przygotujmy też niezbędna narzędzia i materiały – farbę, taśmy malarskie, folie zabezpieczające, wałek i pędzel oraz kuwetę malarską.
Krok 2 – Nałożenie farby podkładowej do drewna
Choć nie jest to konieczne, warto zastosować podkład – będziemy mieli wtedy pewność, że zwiększona zostanie chłonność podłoża oraz przyczepność farby. Poza tym odpowiednio zabezpieczymy drewno i uzyskamy bardziej estetyczny efekt.
Krok 3 – Malowanie boazerii
Po wyschnięciu podkładu możemy nakładać farbę właściwą. Pamiętajmy o przeczytaniu wytycznych producenta oraz doborze odpowiednich pędzli i wałków – należy dostosować je do rodzaju boazerii i szerokości desek. Malowanie starej boazerii wykonujemy 2, czasami 3 razy. Oczywiście pamiętajmy, aby pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby, odczekać odpowiedni czas na wyschnięcie poprzedniej (wszelkie informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu).