Jak wybrać pracodawcę? – miniporadnik
Data publikacji 18 czerwca 2022
Szukanie nowej pracy jest trudne oraz wymaga nakładu czasu i pracy. Poza tym, wiąże się ono z silnym stresem. Aplikanci pragnąc zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie zwykle składają dokumenty aplikacyjne do kilku potencjalnych pracodawców. Powinni oni zatem posiadać wiedzę dotyczącą wyboru konkretnego pracodawcy, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia prośby o zatrudnienie.
Zatem, jak wybrać pracodawcę, z którym chce się nawiązać współpracę?
Jak wspomniano powyżej, przyszli pracownicy zwykle składają swoje dokumenty aplikacyjne do kilku różnych podmiotów. Zdarza się, że zostają oni wstępnie zaakceptowani przez więcej niż jednego pracodawcę. W takiej sytuacji konieczna jest ocena jego wiarogodności oraz konieczne jest porównanie atrakcyjności poszczególnych ofert.
Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Osoby ubiegające się o zatrudnienie powinny wiedzieć o tym, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą i powinny one zadawać pytania. Warto w tym wypadku pytać rekrutera o dane stanowisko. Konieczne należy rozwiać wątpliwości dotyczące okresu zatrudnienia czy możliwego do uzyskania wynagrodzenia. Warto dodać, że zarobki w ofertach pracy umieszczane są przez potencjalnych pracodawców coraz częściej. Informacja dotycząca wynagrodzenia możliwego do uzyskania jest bardzo pożądana przez osoby ubiegające się o wakat i pozwala ona już na wstępie odrzucić mało interesujące oferty. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto poruszyć kwestie związane z możliwością rozwoju, w tym poznawaniem obsługi programów czy urządzeń. Nie bez znaczenia jest możliwość poszerzania kompetencji, ponieważ proces ten jest korzystny zarówno dla pracownika, jak i jego pracodawcy. Aplikanci powinni również pytać o możliwość awansu.
Czym należy się kierować wybierając pracodawcę?
Przed podjęciem decyzji dotyczącej konkretnego pracodawcy warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w sieci. Internet stanowi cenne źródło danych. W tym wypadku warto zwracać uwagę nie tylko na informacje zamieszczane przez pracodawcę na stronie jego firmy, ale również na opinie wpisywane przez pracowników oraz klientów. Poza tym, należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi misji oraz wizji danego podmiotu. Osoby ubiegające się o zatrudnienie powinny poszukiwać podmiotów, których wizja pokrywa się z wyznawanymi przez nie wartościami. Podczas wyboru przyszłego pracodawcy należy mieć świadomość tego, że współpraca może i powinna być kontynuowana przez wiele kolejnych lat. Wybór zatem musi być starannie przemyślany. Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest ocena miejsca pracy. Ważny jest w tym wypadku budynek oraz udogodnienia, które zapewnia. Mogą to być na przykład windy, klimatyzowane pomieszczenia czy stołówka. Warto dodać, że firmy dbające o wysoką wydajność swoich pracowników zapewniają im nie tylko komfortowe miejsce do pracy, ale również dbają o zapewnienie efektywnego wypoczynku. Okazuje się bowiem, że u osób przemęczonych zdecydowanie spada efektywność pracy. Zadowolony i wypoczęty pracownik pracuje za to wydajniej oraz z większym zaangażowaniem. Dobrze prosperujące firmy zarządzane są przez osoby, które mają świadomość tego faktu. Pracownicy w tym wypadku mogą liczyć między innymi na dostęp do siłowni czy usług medycznych. Tego rodzaju oferty są zwykle bardzo atrakcyjne i mogą obejmować bardzo szeroką paletę usług, w tym ubezpieczenie zdrowotne pracownika.
Dowiedz się więcej na http://ireneuszmroczkowski.pl
Czy podczas wyboru pracodawcy ważna jest intuicja?
Zdecydowanie tak. Rozważenie wszystkich argumentów przemawiających na korzyść danego pracodawcy jest bardzo ważne. Nie można jednak pomijać tak zwanej intuicji. Warto bowiem pamiętać o tym, że w miejscu pracy spędza się nawet połowę dnia, dlatego wybór ten powinien być starannie przemyślany. Czas spędzony w pracy nie może wiązać się z dyskomfortem lecz musi być przyjemny i produktywny. Tylko bowiem w takim miejscu pracownik może czuć się dobrze. Warto podkreślić, że jego zadowolenie przekłada się na większe zaangażowanie i staranne wykonywanie powierzonych obowiązków.