Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Data publikacji 20 grudnia 2019

Czy rzeczywiście da się wybrnąć z pytania “ile pan/pani chce zarabiać na danym stanowisku?”

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że w rozmowie o pracę najważniejsze jest przetrwać i przebrnąć przez trudne pytania.

Zadaniem rekrutera jest nie zatrudnienie nas. Rekruter będzie próbował dowieść, że się nie nadajemy, a naszą rolą jest przetrwanie, to ono nada odpowiedniego celu całemu spotkaniu.
Ważne jest by przy rozmowach kwalifikacyjnych także pamiętać o tym, żeby schemat rozmowy podzielić na biznesowy i osobisty.
Do osobistego najlepiej odnosić się tylko po to, aby wybrnąć z trudnej kwestii. Nasza cała rozmowa powinna być możliwie jak najbardziej profesjonalna, i skupiona na biznesowym aspekcie stanowiska na jakie aplikujemy.

Na co trzeba się przygotować?

Przygotujmy się także na dawkę trudnych i spersonalizowanych osobistych pytań, na które ciężko będzie nam znaleźć dobrą odpowiedź.
Wszystkie nasze doświadczenia obrócić najlepiej w pozytywne biznesowe wnioski.

Bajkopisarstwo to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Inaczej to traktowanie takiego spotkania, jako wizyty u terapeuty.
Opowiadanie o swojej osobie szczerze i zbyt szczegółowo, może nas zgubić i zbłaźnić.

Jak radzić sobie z pytaniami?

Odpowiadajmy zwięźle, wymieńmy maksymalnie 3 do 4 mocnych i słabych stron. Trzy cechy, które w jakiś sposób przydają się w naszym przyszłym zawodzie.
Odpowiadamy na zadane pytania. Rekruter zwykle mówi o potencjalnych korzyściach płynących ze współpracy z nami.
Pamiętajmy także o tym, aby odnosić się do kontekstu zawodu na jaki aplikujemy.

Przy rozmowie kwalifikacyjnej unikajmy narzekania, oraz negatywnego nastawienia. Takie nastawienie tylko zniechęci rekrutera do naszej osoby oraz sprawi, że zacznie postrzegać nas w złym świetle.

Wszystkie “ataki” rekrutera w naszą stronę pokonamy poprzez bycie zwięzłym, i bycie pozytywnym, obracając negatywy na naszą korzyść, oraz będąc przygotowanym na trudne pytania, między innymi na pytania o zarobki.

Poduszka podróżna dla dzieci

Redakcja cytrusik.pl

Nasi redaktorzy na cytrusik.pl to zespół ekspertów z pasją do dzielenia się wiedzą i inspiracją na tematy związane z lifestylem, zdrowiem, finansami i pracą. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?