Czym jest cykl koniunkturalny?
Data publikacji 15 grudnia 2019Cykl koniunkturalny, to zjawisko występujące niemal w każdym biznesie. Są okresy w których biznes pnie się w górę, po czym następują okresy zastoju, gdy w biznesie nic się nie dzieje, aż zaczyna się zapaść, po której ponownie po jakimś czasie rozpoczyna się dobra passa. Najgorsze jest to, że właściciele danych firm nie mają pojęcia dlaczego tak się dzieje.
Na czym to polega?
Takie huśtawki w biznesie to nic innego, jak zwykły cykl koniunkturalny. Takie wahania zdarzają się w każdej gospodarce rynkowej, i tak właściwie nie można im zapobiegać.
Najprościej można to zjawisko wyjaśnić, jako przyspieszenia i spowolnienia wzrostu gospodarczego.
W dobrym okresie firmy i ludzie mają się dobrze. Rośnie produkcja, firmy więcej zarabiają, a skoro tak się dzieje, mogą one zatrudnić więcej pracowników. Wzrasta wówczas zatrudnienie i maleje bezrobocie. Gdy na rynku pracy zaczyna brakować ludzi, firmy aby ich przyciągnąć podnoszą wynagrodzenia. Ludzie więcej zarabiają, są zadowoleni i więcej kupują. To jest właśnie ożywienie gospodarcze, inaczej dobra koniunktura.
Cykl koniunkturalny – skutki
Jednak, gdy wszystko bardzo szybko wzrośnie, może nastąpić gwałtowny wzrost cen i może zacząć się inflacja. To wszystko ze wzrostu popytu i podaży. Jeśli dobrze zarabiający ludzie wszystko chętnie kupują, to musi nastąpić wzrost cen.
Wtedy pojawia się spadek wzrostu gospodarczego. W końcu po jakimś czasie, gdy tak rosną ceny, ludzie mniej kupują, a jak mniej kupują to firmy muszą ograniczać produkcję. Zmniejsza się wówczas zatrudnienie i pojawia się więcej bezrobotnych.
Czasem następuje także recesja, która jest przeciwieństwem wzrostu gospodarczego, lecz po jakimś czasie okres ten przeminie, i ponownie pojawi się wzrost gospodarczy.
Naturalnie zapobiegać cyklowi koniunkturalnemu nie można. Działa on na całym świecie, zwłaszcza w dobie globalizacji. Można tylko łagodzić jego skutki. Pilnować, aby wzrost nie był za wysoki, oraz aby nie nastąpiła głęboka recesja. Zajmują się tym rząd i Bank Centralny.