Jak pracować efektywniej?
Data publikacji 5 grudnia 2019Każdemu z nas kiedyś zdarzyło się wpaść na pomysł genialnej koncepcji zwiększenia planu sprzedażowego w pracy, bądź poprawy własnej wydajności i efektywności. Nasz zapał do działania zapewne znikał równie szybko jak się pojawiał.
Zmotywuj się!
Jednym z najczęstszych problemów w realizacji swoich planów jest brak motywacji. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o zwiększenie motywacji, tylko o wykorzystywanie jej kiedy się pojawia.
Gdy motywacja jest wysoka, należy zrobić wszystkie trudne rzeczy, które odkładamy na później.
Ważne jest także zapisywanie swojego planu. O wiele trudniej jest nam zrezygnować z czegoś, co udokumentowaliśmy. Konkretnie zapisane zobowiązania dla samego siebie naprawdę działają, i dają dodatkową satysfakcję podczas skreślania ich w kalendarzu po każdym udanym dniu.
Starajmy się dzielić swoje obowiązki na mniejsze części. Często unikamy zadania, ponieważ uważamy je za zbyt przytłaczające, męczące i trudne.
Podziel swoje obowiązki
Podzielenie dużego i ciężkiego zadania na serię mniejszych sprawi, że nie będziemy musieli wykonać tak dużego wysiłku naraz, przez co nie będzie nas to tak przytłaczało
Kolejnym sposobem na zwiększenie swojej motywacji do pracy, jest zrezygnowanie z tak zwanego multitaskingu, róbmy tylko jedną rzecz naraz.
Pamiętajmy, że im więcej rzeczy próbujemy zrobić naraz, tym większy towarzyszy temu stres i ciężej nam nad tym zapanować. Czujemy się wówczas przytłoczeni, a emocje biorą górę.
Najlepiej łatwiejsze zadania odłożyć na poranek dnia kolejnego, a w chwili obecnej skupić się na tych trudniejszych i ważniejszych.
Jeżeli mamy taką możliwość, wybierzmy się na trening, najlepiej w godzinach porannych. Pobudzając ciało do wysiłku, zyskamy pokłady pozytywnej energii, oraz pokonamy poranne uczucie senności i znużenia.
Jeśli pracujemy zdalnie z domu, pamiętajmy aby po wstaniu z łóżka przebrać się z piżamy w wygodny, ale nie niechlujny strój.
Zmiana stroju wbrew pozorom może okazać się sporą motywacją do działania. W ten sposób wejdziemy w tryb pracy, a nie wypoczynku.
Pamiętajmy też aby nie pracować w kuchni, spożywanie posiłków będzie nam się wówczas kojarzyło z pracą.
Jeśli myślimy o porzuceniu swojego celu, pomyślmy o korzyściach jakie osiągniemy, kiedy przezwyciężymy w sobie lenistwo. Mogą to być pieniądze, sława, bądź też uniezależnienie się od rodziców.
Jeśli to wciąż nie przynosi skutku, pomyślmy o konsekwencjach, które mogą nas spotkać przez brak działania.