Czy warto montować rekuperator?
Data publikacji 14 listopada 2019Budując dom warto zastanowić się nad zamontowaniem systemu zwanego rekuperacją. Obecnie w celu jak największych oszczędności buduje się domy szczelne, które uchronią przed utratą ciepła. To niewątpliwa zaleta, jednak w takich przypadkach wentylacja grawitacyjna przestaje spełniać swoje funkcje. Przy takiej szczelności budynku, nie ma wymiany powietrza i pojawiają sie nieprzyjemne niespodzianki w pomieszczeniach. Wilgoć, zaparowane okna, lustra, zaduch i brak świeżego powietrza. Wszystko to niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Tu właśnie pomaga rekuperacja.
Czym jest rekuperacja?
To system wentylacji mechanicznej wymieniający zanieczyszczone powietrze na rześkie i czyste. Należy dodać, że system odzyskuje nagromadzone ciepło, dzięki czemu zwiększa się oszczędność ogrzania domu. Za prawidłową cyrkulację powietrza odpowiada urządzenie – rekuperator.
Jakie są zalety posiadania rekuperacji?
Rekuperator to niewątpliwie oszczędności. Koszt ogrzania domu znacznie spada, gdyż utrata ciepła zmniejsza się o nawet 80%. System zapewnia czyste powietrze 24/7. Pracuje całą dobe po to, by dostarczyć nam czyste i świeże powietrze. Jest ono pozbawione kurzu i alergenów, dzięki czemu alergicy i osoby ze schorzeniami górnych dróg oddechowych mogą spać spokojnie. System zapewnia mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu spada inwestycja w zaawansowany sprzęt grzewczy czy okna z nawiewem. Można spokojnie przygotowywać potrawy w kuchni. Zapachy nie będą już doskwierać. Dom z rekuperacją nie wymaga wietrzenia, stąd znikają przeciągi oraz natrętne muchy i komary latem.
Wykonanie
Podstawą dobrze działającej rekuperacji jest jej odpowiedni montaż. Należy o to zadbać już na etapie projektu. Wynajmując firmę do wykonania systemu, należy dopilnować, aby całość wykonana była zgodnie z projektem. Zanim podejmie się decyzję o wyborze ekipy, warto przeanalizować rynek, popytać, sprawdzić opinie. Nieodpowiednie wykonanie może bowiem nas sporo kosztować w późniejszym czasie.
Brak prądu
Jeśli nastąpi przerwa w dostawie energii nie dzieje się nic specjalnego. Rekuperator przestaje działać czyli nie nawiewa i nie wyciąga. Nie stwarza to absolutnie żadnego problemu. Jeśli chce się uniknąć problemu, można zdecydować się na agregat prądotwórczy. Należy dodać że średnia żywotność urządzenia to 10 – 15 lat.